Zeytinyağlı Köy Baklası

Zeyitnyağlı Köy Baklası Bakla deyince aklıma köy gelir benim. Nedeni de sanırım çocukluğuma dayanıyor. Her defasında gözümün önüne, Şile’deki köy evimizde annemin zorla ağızma sokmaya çalıştığı baklalar geliyor. O zamanlar nasıl nefret etiysem bakladan, tekrar yemeye ancak 20’li yaşlarda başladım. Başlamaz olaydım! Bir ay kadar önce pazardan aldığımız bir bakladan zehirlendik. Oysa annem daha pişirirken, “Baklayı sıcakken yemeyin zehirler, ne demişler ye baklayı at taklayı” diyerek uyarmış, amaaaan annemin her zamanki kuruntuları deyip önemsememiştim.  Akşam gerçekten de fazla soğumamış baklayı afiyetle yedik. Sonra da gelsin mide bulantıları, kusmalar, terlemeler…. Gerçekten de bakladaki bir madde fazla yendiğinde favizm denilen bir tür zehirlenmeye yol açıyormuş. Biz de kendimize gelip, gugıllayınca öğrendik. Geçen hafta sonu her güzel hafta sonu gibi yine Şile’ye gidince annem ve babamın yeni evlerinin bahçesine ektikleri baklalara gözüm ilişti. “Anne” dedim ya, canım bakla çekti, bana yarım kilo toplar mısın, söz sıcakken yemeyeceğim” İnanmaz gözlerle bana baktı ama yine de eline aldığı sepetiyle doğruca bahçede aldığı soluğu. Bu yaşlarda ve bahçeyle uğraşan insanlar için en güzel iltifat onların yaptıklarını afiyetle yemektir. Küçük küçük sapsarı sakız baklası. Taaaaa babaannemin belki 50 yıllık geleneksel tohumlarından üretilmiş. Nasıl lezzetli, nasıl güzel kokulu. Pazarda satılanlar gibi insanın ağzında büyümüyor, tadı damağında kalıyor.

Zeytinyağlı Köy Baklası
 
Hazırlık Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Süre
 
Yazar:
Köken: Türk Mutfağı
Servis: 8
Malzemeler
  • 1 kg köy baklası
  • 2 adet orgnik soğan
  • 1 yemek kaşığı organik tam buğday unu
  • Yarım su bardağı sızma zeytinyağı
  • 2 çay kaşığı doğal himalaya tuzu
Yapılışı
  1. Baklaları ayıklayıp, yıkadıktan sonra derin bir tencereye yerleştiriyoruz. Üzerine küp küp doğradığımız soğanları ekliyoruz. 1,5 su bardağı suyu ılıtıp, organik tam buğday unuyla karıştırdıktan sonra üzerine gezdiriyoruz. Tuzunu ekleyip, 30 dakika kadar pişiriyoruz. Soğuttuktan sonra servis yapıyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu Tarifi Oyla: