Girit Mezeli Lavaşta Ton Balığı

 

Sonunda yaz bitmeden Alaçatı’mla buluştuk. O kadar yoğun bir yaz geçirdim ki, tatil gerçekten ilaç gibi geldi. Ama işte benim gibiler tatilde de rahat edemiyor, de kafası hep fıldır fıldır iş fikirleriyle dolu oluyor. Asla götürmeyeceğim dediğim laptop’umu yine gizli gizli açmadan duramadım. Aklımda sokakların yanısıra şahane yemek fotoğraflarıyla dönmek vardı. Zira Alaçatı’dan bir Sakız Adası turu yapacaktık ve buranın bilindiği üzere mezeleri, deniz ürünleri, reçelleri pek bir meşhurdu.

Ne var ki, önüme şık bir tabak geldiğinde ışık iyi değildi, ışık iyi olduğunda da sunum kurtarmıyordu. Ben de yapılabilecek tek şeyi yaptım. Eve varır varmaz yediklerimizi çekmek üzere tarifleri not aldım. O da olmadı! 1 haftadır yemek yapmadığımdan olsa gerek, özel 5 km yürüyüp aldığım balıkları ızgarada yaktım! Neyse ki mezeler hazırdı. Işığı kaçırmamak için alelacele bir tarif uydurdum. Dolaptaki ton balıklarını lavaşa sardım, içini de yeşillikle doldurdum. Girit mezesi ve şahane Meksika fasulyeli salatayı heba edemezdim.

Girit mezesi, adada çok meşhur. Neredeyse her balığın yanında getiriliyor. Tadını bazıları fazla ekşi ve buluyor ama ben sevdim, umarım siz de seversiniz.

Girit Mezeli Lavaşta Ton Balığı
 
Hazırlık Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Süre
 
Bu mezeyi yapmak gerçekten çocuk oyuncağı! Damakta bıraktığı hafif ekşimtrak lezzet, balıkla çok iyi gidiyor.
Servis: 6
Malzemeler
  • 1 kase beyaz peynir
  • 2 yemek kaşığı ekşimik
  • 4 yemek kaşığı ince dövülmüş ceviz içi
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı taze dağ kekiği
Yapılışı
  1. Beyaz peynir ve ekşimiği bir kabın içinde iyice eziyoruz. İçine zeytinyağı ve sarımsağı ekleyip, karıştırmaya devam ediyoruz. Son olarak ceviz, dövülmüş sarımsak ve dağ kekiğini ekleyip, servis yapıyoruz.

girit-salata-0432 

 

sakızbalık4-7659

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu Tarifi Oyla: