Yeşil Mercimek Salatası

Çocukluğumda TV’de sonradan profesör olduğunu öğrendiğim bir teyze çıkar, habire yeşil mercimeğin ne kadar faydalı olduğunu anlatıp dururdu. Bugünün kamu spotu gibiydi desem de inanmayın, 80’lerde ne kadar oluyorsa işte. Yeşil mercimekten sadece yemek yapmayın, böreklere koyun, yumurtalı yapın, etlisi türlüsü falan derken tatlısını bekliyorduk ki stokları tüketmişler herhalde program kalktı. Bayağı bir arkası yarın gibi dinliyorduk oysa. Sonradan öğrendik ki, meğer memlekette yeşil mercimek stoğu kalmış onu eritmeye çalışıyorlarmış! Politikacılar her daim aynı mirim! Artık gavur neden almadıysa o mercimekleri kurtlu muydu, ilaçlı mıydı bilmiyoruz, ahali bu teyzenin de katkılarıyla epeyce bir sardı mercimeğe. Sonrası malum!

Mercimekçi teyze gibi konuşmak istemem ama yeşil mercimek harbiden faydalı bir besin. Et bulamıyorsan mercimek ye diye boşuna demiyorlar. Tam bir protein deposu ama doğal olursa.

Sulu yemeğinin nasıl yapıldığını bilmeyen Türk kadını yoktur herhalde ama bu tarifi ilk kez duyduğunuzdan eminim çünkü ben uydurdum :)

Not: Mercimek ve buğdayı fazla haşlayıp, derin dondurucunuza atabilir, canınız istediğinde salatayı şipşak hazırlayabilirsiniz.

mercimek salata-

Yeşil Mercimek Salatası
 
Hazırlık Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Süre
 
Yeşil Mercimek Salatası
Yazar:
Tarif Tipi: Salatalar
Köken: Turkish
Malzemeler
 • 2 su bardağı organik yeşil mercimek
 • Yarım su bardağı tam buğday
 • 1 adet kırmızı soğan
 • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber
 • 7-8 adet salatalık turşusu
 • 2 yemek kaşığı doğal nar ekşisi
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Yapılışı
 1. Yeşil mercimeği ve buğdayı ayrı ayrı kaplarda akşamdan suya koyuyoruz. Sabah yine ayrı kaplarda üzerlerini biraz geçecek kadar suyla haşlayıp, süzüyoruz.
 2. Derin bir kapta her ikisini karıştırıyoruz.
 3. Soğanı yarım ay şeklinde incecik kıyıyoruz.
 4. Salatalık turşularını mink minik doğruyoruz.
 5. Kalan tüm malzemeyi bir kapta karıştırıp, mercimekli buğdaylı karışımın üzerine döküp harmanlıyoruz.
 6. Not: Mercimek ve buğdayı fazla haşlayıp, derin dondurucunuza atabilir, canınız istediğinde salatayı şipşak hazırlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu Tarifi Oyla: